O autorze
Jestem partnerem w funduszu venture capital Inovo. Przekonuję firmy, że w ich zasięgu jest szybszy, niż zaplanowany przez nie wzrost, a potem pomagam im pokonać trudną drogę do celu.

W biznesie stawiam na skuteczną egzekucję – to kluczowy czynnik, aby świetne pomysły zmieniały się w dobrze prosperujące firmy.

W funduszu Inovo koncentruję się głównie na współpracy ze spółkami portfelowymi. Obszary, w których doradzam spółkom to przede wszystkim marketing i sprzedaż, w szczególności B2C i B2smallB.

Zanim dołączyłem do Inovo, prowadziłem Foodpandę w Europie Środkowo – Wschodniej, doprowadzając do jej przejęcia w Polsce przez Pizzaportal. Jako członek globalnego zespołu zarządzającego, odpowiadałem za działania marketingowe na 40 rynkach grupy Foodpanda.

Chętnie dzielę się moim doświadczeniem. Prowadzę warsztaty i szkolenia dla młodych przedsiębiorców, zajęcia na studiach podyplomowych „Architekt marki” i tego bloga.

Facebook Inovo VC
LinkedIn

Bardzo znaczący spadek inwestycji VC na polskim rynku. Wiemy, co jest ostatnia deska ratunku

123RF/zdjęcie seryjne
Inovo przeprowadziło analizę polskich inwestycji VC w drugim kwartale 2016.

Krajobraz po KFK

Większość funduszy z udziałem Krajowego Funduszu Kapitałowego zakończyła lub kończy okres inwestycyjny. Ostatni kwartał na bazie analizy Inovo pokazał jak bardzo zależny od państwowego kapitału jest rynek startupów i finansowania. Zaledwie 8 transakcji w porównaniu z 16 – 18 w kolejnych kwartałach to bardzo znaczący spadek.

Kwartał w którym mieliśmy największą wartość inwestycji - 150 milionów był w zasadzie kwartałem dwóch inwestycji – brainly i docplanner – gdzie większość to fundusze spoza Polski. W Q3 takich transakcji nie było więc wyniki najprawdopodobniej będą dużo gorszeOd dłuższego czasu obserwuję w Polsce lukę na inwestycjach typu seria A, nie wspominając o późniejszych etapach. Robiąc pewne porównanie do Doliny – w Polsce nie ma kapitału tam gdzie ma on mniejsze ryzyko, pewniejsze zwroty i pozwala budować rzeczywistą wartość.
Powyższy wykres nie uwzględnia transakcji typu seed – których liczba jest znaczna, później jednak te projekty które pokażą trakcję mają bardzo utrudniony dostęp do kapitału na wprowadzeni produktu w rynek.

Dla porównania podział kapitału w Sillicon Valley – Polskie transakcje poniżej 10 MM powinniśmy klasyfikować jako seed.Z zainteresowaniem i obawami obserwuję plany programu Start in Poland – liczę na to, że pozwoli on stworzyć kilka funduszy które będą w stanie umożliwić spółkom zyskanie znaczącej skali. Inwestycje na poziomie miliona złotych często nie wystarczą nawet na zbudowanie produktu, nie mówiąc już o wprowadzeniu go w rynek. Przypadki takie jak Brand24, czy Getresponse gdzie bez znaczącej inwestycji udało się zbudować stabilną rosnąćą spółkę to wyjątki, a nie „blueprint” tworzenia globalnej spółki.

Ciekawym jest optymizm funduszy, które wzięły udział w ankiecie odnośnie wzrostu liczby inwestycji w przyszłości. Może wynika on z tego że mniej już być nie może?Zainteresowanych szczegółami zachęcam do pobrania pełnego raportu na:
http://bit.ly/inovo-vc-report
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...